• Sobota, 19 czerwca 2021

Jak znaleźć dobry hotel w Krakowie?

W Krakowie jest wiele hoteli, więc mogłoby się wydawać, że znalezienie wśród nich dobrej oferty nie będzie wcale trudne. Takich ofert musi być wiele i jest ich naprawdę dużo, co jednak przewrotnie oznacza problem bogactwa. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni jednego miasta pojawia się bowiem aż 100 konkurujących ze sobą hoteli, przy których działają także różnego rodzaju hostele czy apartamenty na wynajem.

Trudno jest w ogóle policzyć, ile w danym czasie jest miejsc, gdzie potencjalnie można by wynająć pokoje.

Oficjalne dane o hotelach w Krakowie już dawno przekroczyły wspomnianą liczbę 100 miejsc. Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki w stolicy Małopolski jest na dzisiaj 144 hoteli, a Główny Urząd Statystyczny mówi o liczbie trochę mniejszej, bo wynoszącej 128. Niezależnie od tego, którą z tych liczb przyjmiemy, musi ona robić gigantyczne wrażenie, ponieważ w Konurbacji Górnośląskiej hoteli jest zaledwie 64, a ludzi znacznie więcej. W stolicy kraju, Warszawie, można by się spodziewać zatrzęsienia hoteli, a nie ma ich nawet siedemdziesięciu. Wśród wszystkich hoteli w Krakowie można oczywiście wybierać na chybił-trafił i uznać, że jeśli hotel się ładnie nazywał, będzie oferował nam też dobre warunki pobytu. Nie jest to oczywiście najmądrzejsze podejście do sprawy. Znacznie sensowniej byłoby dokonać wyboru w oparciu o solidne dane. Nie ma możliwości naturalnie odwiedzić każdego hotelu przed swoim przybyciem, ale wcale nie trzeba. Sposób podjęcia dobrej decyzji jest inny.

Wiele podróży do Krakowa ma charakter czysto biznesowy. Trzeba załatwić określone sprawy i w związku z tym na pewno nie będzie zbyt wiele czasu na zwiedzanie czy korzystanie z różnych atrakcji. Nawet jednak w takiej sytuacji warto jest wybrać hotel, który nie będzie gdzieś bardzo daleko od atrakcji Krakowa.

Oferty wypoczynkowe w hotelu

Kiedy czasu jest wyjątkowo mało, dobrze jest wybierać takie hotele, które oferują atrakcje już na miejscu. Siłownia czy basen nie jest już bynajmniej rzadkością. Podobnie wygląda z odnową biologiczną. Jeśli będziemy chcieli pozwiedzać Kraków na rowerach, też wiele hoteli będzie oferowało nam możliwość ich wypożyczenia, a korty tenisowe także powstają na zapleczach hoteli jak grzyby po deszczu.

Przyjemności są oczywiście ważne, ale jeszcze ważniejsze przy braku czasu są usługi bardziej konkretne. Mowa tutaj o takich usługach, jak na przykład pralnia chemiczna załatwiająca plamy w sposób ekspresowy. W dzisiejszych czasach żadnym problemem nie jest już dostęp do Internetu bezprzewodowego, ale miło by było, gdyby podróżny miał dostęp także do sprzętu biurowego. Istotne jest także to, by doba hotelowa trwała w godzinach dla nas wygodnych oraz by meldowanie się i wymeldowanie możliwe było o każdej porze. Dzięki temu można na przykład skrócić pobyt i zdążyć na wcześniejszy samolot.

Inaczej wygląda sprawa, kiedy przybywa do hotelu grupa osób, na przykład na konferencję. Hotel musi być przygotowany do radzenia sobie z grupami osób i musi umieć zarządzać nimi w sposób zorganizowany. Konieczne jest też zapewnienie dobrego dojazdu.