• Wtorek, 13 kwietnia 2021

Kraków: bezpłatny hotel dla rodzin przy szpitalu dla dzieci

Milszy pobyt w szpitalu dla dzieci Przy szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie Prokocimiu w środę 14 października zostało dokonane otwarcie do użytku bezpłatnego hotelu dla rodzin tych dzieci, które w placówce będą się leczyć. Pierwsi goście pojawić się tam mają za kilka tygodni. Powierzchnia wszystkich budynków w tym hotelu to w sumie prawie półtora tysiące metrów kwadratowych. Mamy tam aż 20 pokoi z pełnym zapleczem sanitarnym. W tym dodatkowo znajdują się także dwa apartamenty dla osób, które są niepełnosprawne. Część wspólna w tym miejscu to duży dzienny pokój, bawialnia oraz kuchnia z jadalną, która ma szafki i lodówki. Jest tam także miejsce na pralnię oraz część biurową, która będzie dla pracujących tam osób. Pierwsze osoby powinny tutaj mieszkać w miarę możliwości najszybciej jak się będzie dało.

Dyrektor szpitala mówi o tym, że wszystko jest tam już przygotowane, dlatego rzeczywiście można oczekiwać, że goście szybko się tam pojawią. Jeśli chodzi o to, kto będzie mógł w hotelu zamieszkać to przede wszystkim pokoje będą przeznaczone dla tych rodzin, które mieszkają daleko, ich sytuacja finansowa jest ciężka a dziecko na dłużej ma zostać w szpitalu. Cała inwestycja w ten szpital została zrealizowana przez Fundację Ronalda McDonalda.

Jest to oczywiście pierwsza tego typu placówka w naszym kraju. W sumie na świecie mamy ich ponad 300 z czego około 100 w Europie. Fundacja u nas w kraju działa już od ponad 10 lat. jeśli chodzi o Krakowski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy to jest to jeden z najważniejszych w naszym kraju ośrodków przeznaczonych do leczenia najciężej chorych dzieci. W sumie mamy 27 oddziałów tej placówki, które będą się zajmować przede wszystkim dziećmi z województwa Małopolskiego oraz najbliższych sąsiedzkich województw. Powstanie szpitala było możliwe, dlatego, że funkcjonowało również finansowe wsparcie od Polonii amerykańskiej.