• Wtorek, 28 września 2021

Sala na wesele – jaki układ stołów wybrać?

Układ stołów weselnych to temat szeroki i budzący wiele wątpliwości

Nie jest to może tak znaczące jak np. zaproszenia ślubne czy czy też wystrój sali, ale jest to temat nad którym także warto się pochylić. Nie ma bowiem nic gorszego niż posadzenie obok siebie gości całkiem przypadkowych, lub też osób które mówiąc delikatnie nie pałają do siebie sympatią. (http://www.conradhotel.pl/pl/bankiety_i_catering.html)

Jak więc usadzić gości przy stołach, tak by nie budziło to niepotrzebnych emocji i goście byli zadowoleni?

Jaki układ stołów wybrać?

Poniżej przedstawimy kilka pomysłów i podpowiedzi, mając nadzieję, że choć trochę pomożemy. Układ stołów zależy od kilku czynników, a w tym przede wszystkim od układu sali bankietowej gdzie odbywa się wesele. Jeśli sala składa się z pomieszczeń wąskich i długich, to najlepiej ułożyć stoły w kształcie litery L., co niekiedy jest jedynym sensowym i możliwym ułożeniem. Innym typowym i zarazem najbardziej standardowym ułożeniem stołów jest ustawienie w kształcie literki E. Jeśli przewidujemy liczbę gości na około 80 do 120 osób, to będzie najlepszy sposób ustawienia, o ile oczywiście wielkość sali na to pozwoli.

Kształ stołu weselnego

W przypadku mniejszej ilości gości, np. od 60 do 80 osób lub mniej, warto ustawić stoły w podkówkę lub inaczej mówiąc w kształcie litery U. Zawsze centralnym punktem ustawienia powinien być stół młodej pary, według którego trzeba ustawić pozostałe stoły. Stół nowożeńców, oprócz Pary Młodej zawsze mieści także inne osoby. Jeśli jest to 10-12 osób to można połączyć je z innymi stołami, jeśli mniej to lepiej odsunąć je od pozostałych. Zawsze jednak lepiej odsunąć stół nowożeńców od innych i wyeksponować go szczególnie dekoracjami.

Okrągłe stoły na weselu

Okrągłe stoły są bardzo popularne w krajach anglosaskich, ale zdobywają coraz większą popularność u nas. Przy okrągłych stołach sala nabiera innego charakteru, staje się bardziej elegancka i wytworna. Nadal wiele osób ma obawy przed takim ustawieniem, ponieważ wydaje się że nie będzie sprzyjać to integracji między gośćmi, jednak praktyka pokazuje że są to nieuzasadnione obawy.

Większość gości w trakcie zabawy przemieszcza się między stołami i zawsze chętnie podchodzą do innych stołów. Minusem okrągłych stołów jest większy koszt dekoracji, ponieważ bukietów kwiatowych czy innych ozdób będziemy mieli tyle ile jest stołów. Winietki dla gości. Bardzo polecane rozwiązanie dla każdej imprezy weselnej. Pozwala na lepsza organizację już na samym początku imprezy, dodaje elegancji i usprawnia obsługę.