• Niedziela, 21 lipca 2024

Hotelove

Nigdy na pewno nie zabraknie klientów w służbie zdrowia. Wszyscy chorujemy i chcemy walczyć o nasze zdrowie. Nic nie ma na to wpływu. Podobnie jest w branży ślubnej, ponieważ i tutaj nigdy nie zabraknie popytu niezależnie od przemian ekonomicznych czy politycznych.

Istnieje jeszcze jedna branża, w której czynniki zewnętrzne mają niewielki wpływ na realia i można się spodziewać, że nigdy w niej nie zabraknie klientów. Tą branżą jest hotelarstwo. Potrzebna jest jedynie odrobina smykałki do interesów oraz odpowiednie podejście do ludzi.

Jak otwiera się własny hotel?

Prowadzenie działalności biznesowej w naszym kraju nie jest proste ze względu na formalności, jakie trzeba przy okazji prowadzenia przedsiębiorstwa załatwiać. W branży turystycznej na szczęście jeszcze nie jest aż tak źle, ponieważ mamy tutaj do czynienia z bardzo specyficznym rodzajem działalności, która podlega pod przepisy jednej ustawy – ustawy o turystyce. Dzięki temu jest łatwiej, przez co osoba zupełnie zielona w biznesie wcale nie musi się bać. Trzeba tylko mieć na uwadze, że jeśli nie ma się żadnych doświadczeń w hotelarstwie, lepiej jest zaczynać od skromnego przybytku zanim ruszy się w świat hoteli pięciogwiazdkowych.

Żeby zdobyć klientów

Wcale nie trzeba też od razu rzucać się na worek gwiazdek. Wręcz przeciwnie, warto zaczynać od trzech, a nawet tylko dwóch gwiazdek, ponieważ takie skromniejsze hotele zazwyczaj mają większe obłożenie. Lepiej jest się zlokalizować w miejscu posiadającym wiele propozycji dookoła hotelu, dzięki czemu goście mogą z nich korzystać poza hotelem, a sam hotel może zaoferować niższe ceny.

Komfortowy pokój hotelowy

Nie oznacza to oczywiście, że można zaniżać standard pokoi i pogarszać jakość usług. Można po prostu tego standardu nie pompować za bardzo. Przeciętny turysta jest zainteresowany po prostu miejscem do spania i nie potrzeba mu nic innego, a większy koszt pokoju będzie go odstraszał. Gros turystów spędza czas głównie poza hotelem.

Potrzebne wyposażenie

W pokoju najważniejsze jest oczywiście łóżko, a obok niego powinien znajdować się jeszcze telewizor, powinna być lodówka, szafa na ubrania, krzesło ze stolikiem, podstawowe przybory do mycia oraz warunki do spożywania posiłków. Inne sprzęty zazwyczaj są niepożądane, ponieważ powodują wzrost kosztów. Luksus lubi oczywiście każdy gość, ale już nie każdy gość jest w stanie za niego płacić.

Biznes to biznes

Hotel należy traktować tak jak wszystkie inne biznesy. Oznacza to, że do jego otwarcia trzeba być dobrze przygotowanym, a do tego konieczne jest działanie w oparciu o dobry biznesplan. Musi on uwzględniać etapy otwarcia hotelu oraz zasoby finansowe, jakie będą pozwalały na podejmowanie kolejnych działań. Nie może też zabraknąć projekcji źródeł przychodu. Dobrze musi być zanalizowany rynek, by zrozumieć, jakie są realne szanse i zagrożenia dla hotelu. Dobrze jest posługiwać się analizą strategicznych scenariuszy SWOT/TOWS.