• Poniedziałek, 22 lipca 2024

Stres podczas podróży służbowej

Praca sama w sobie jest zawsze stresująca, a jeśli jest to praca, którą trzeba wykonywać w czasie służbowego wyjazdu, czyli poza zorganizowaną siecią wsparcia i bezpieczeństwa, stajemy się naprawdę nerwowi. Tego typu działania nie są jednak już niczym nowym i osoby żyjące w takim stresie na co dzień wypracowały sobie szereg sposobów na rdzenie sobie ze stresem.

1. Jak u siebie w domu

Podróż wcale nie musi być ciągłym przebywaniem w obcym miejscu. Można bez problemu zabrać ze sobą kawałek domu. Nie chodzi o tapczan czy psa, ale o swoje typowe rytuały i zachowania. Jeśli w czasie kilkudniowego pobytu w hotelu rozpakujemy wszystkie walizki, nie będziemy żyć na walizkach. Jeśli nasz poranek będziemy zaczynali tak samo, jak to robimy zazwyczaj w naszym domu, wcale nie będziemy się czuć w nowym miejscu obco.

2. Walka ze stresorami

Stresory to czynniki, które powodują nasze zdenerwowanie. Część z nich jest nie do uniknięcia, ale część z nich może być efektywnie rozbrojona, jeśli tylko zostaną podjęte odpowiednie działania w tym kierunku. Strach przed nieznajomością miasta można spokojnie rozwiać poprzez przestudiowanie map i zaplanowanie tras przemieszczania się w nowym miejscu. Podobnie wygląda spawa z klasycznym problemem „czy mam wszystko?”. Rozwiązuje się go poprzez zrobienie sobie listy rzeczy, które zabiera się na wyjazd. W ten sposób niczego się nie zapomni, a w trakcie pakowania się przed powrotem można łatwo sprawdzić, czy wszystko się z powrotem spakowało.

3. Nowe miejsca

Podróże są świetne, bo poznaje się dzięki nim świat? W czasie podróży służbowych bywa z tym bardzo różnie, co też powoduje stres. Piękne miejsce, które ogląda się tylko z perspektywy hotelu… Dlatego warto jest zadbać, by przy każdej podróży służbowej mieć możliwość poznania lepiej przynajmniej jednego miejsca związanego z celem podróży. W ten sposób będzie można rozładować część stresu i poprawić sobie nastrój.

Obowiązki służbowe

4. Zrelaksuj się

Wyjazd służbowy jest zapakowany obowiązkami i zazwyczaj nie ma zbyt wiele czasu dla siebie. Tego faktu się nie przeskoczy, ale można z nim walczyć poprzez znajdowanie kilku minut dla siebie w ciągu dnia. W tym czasie należy zająć się prostymi rzeczami, które nas relaksują, chociażby byłoby to coś równie trywialnego, co obejrzenie filmiku w Internecie czy rozwiązanie krzyżówki. Coś takiego ułatwia oczyszczenie umysłu i zmniejsza poziom stresu.

5. Dbaj o zdrowie

Podróż to nie czas, w którym należy męczyć swój organizm. Czas powinien być tak rozplanowany, by nie zabrakło go na odpowiednią ilość sny, ale też dobre jedzenie i aktywność fizyczną. Jeśli wyjazd potraktuje się jako maraton, jego skutki dla organizmu będą bardzo podobne do takiego wysiłku.

6. Uracz się muzyką

Muzyka łagodzi obyczaje. Zwłaszcza jakaś ulubiona płyta, która jest z nami od dawna i będzie się kojarzyła z domem oraz z codzienną rutyną. Jest to znakomite narzędzie eskapistyczne, które zdecydowanie pomaga w podróży i pomaga odzyskać równowagę w hektycznym otoczeniu.