• Niedziela, 21 lipca 2024

W poszukiwaniu taniego hotelu na ostatnią chwilę

Nie zawsze mamy ochotę, a często również możliwość, rezerwowania miejsca hotelowego z pewnym wyprzedzeniem. Stawiamy się wówczas w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Wiemy, gdzie chcemy jechać, jaką kwotą dysponujemy i jakie są nasze plany turystyczne, wcale nie mamy jednak pewności, czy znajdziemy takie miejsce noclegowe, które pozwoli nam na ich realizowanie. Na szczęście, sytuacja wcale nie musi być aż tak niekorzystna, jak mogłoby się to nam wydawać. Owszem, hotele last minute kojarzą się z dużymi wydatkami, jest jednak przynajmniej kilka sposobów na ich obniżenie. Najbardziej naturalnym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście tani nocleg organizowany przez hostele. Owszem, warunki panujące w nich bywają zarówno lepsze, jak i gorsze, trafienie na naprawdę fajne rozwiązanie nie jest jednak niemożliwe. Okazuje się przy tym, że miejsc przygotowanych dla miłośników szybkich decyzji jest coraz więcej, a sami właściciele hosteli potrafią zaskoczyć naprawdę interesującymi opcjami.

Ceny nie są wygórowane, a ich zróżnicowanie jest w dużej mierze uzależnione od naszej odporności. Koszt wynajęcia jednoosobowego pokoju może zwalać z nóg, jeśli jednak nie przeszkadza nam to, że wraz z nami wypoczywać będzie kilka innych, nieznanych nam osób, możemy liczyć za nocleg za pół darmo. Co do zasady, w cenie znajduje się również śniadanie, choć wówczas, gdy chcemy mieć całkowitą pewność, powinniśmy zapytać o to osobę, która będzie nas gościć. Miejsce w hostelu powinno zostać zabukowane przynajmniej na kilka godzin wcześniej. Ogromną popularnością cieszy się również opcja zainicjowana przez couchsurfing.org czy bewelcome.org. To oryginalny pomysł na bezpłatny nocleg z dodatkowymi atrakcjami, stwarza bowiem możliwość poznania lokalnych mieszkańców tak miasta, jak i kraju, do którego się udajemy. Oczywiście, usługa ma pewne ograniczenia, wymaga bowiem od nas przyłączenia się do programu. Jest to deklaracja, która ma charakter honorowy, warto jednak myśleć o niej poważnie, jeśli nie chcemy, aby serwis upadł. Od niedawna można liczyć również na noclegi oferowane na ostatnią chwilę, na uwagę zasługuje zaś to, że bardzo często są one polecane przez mieszkańców najbardziej atrakcyjnych miast Europy.

Rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że możemy dowiedzieć się czegoś nie tylko o samym regionie, ale i o jego mieszkańcach, którzy często mają czas, aby coś wspólnie z nami ugotować lub wybrać się na zwiedzanie. Inną innowacyjną opcją jest ta, którą od niedawna proponuje nam serwis internetowy Airbnb.com. W tym przypadku możemy zapoznać się zarówno z ofertami osób prywatnych, jak i właścicieli hosteli oraz kamienic. Stawki są naprawdę atrakcyjne, a my możemy liczyć na atrakcyjną miejscówkę. Komunikacja nie wymaga kontaktu z pośrednikami, dzięki czemu przebiega wyjątkowo sprawnie. Jeśli inne sposoby zawiodą, warto połączyć się z Internetem i zerknąć na mapę Google. Często jej nie doceniamy, a jednak jest ona skarbnicą wartościowych informacji. Dzięki usłudze lokalizacyjnej możemy błyskawicznie znaleźć hotel nie tylko tani, ale i atrakcyjny z punktu widzenia naszego położenia, nie powinniśmy mieć więc powodów do narzekania.