• Niedziela, 1 sierpnia 2021

Alternatywa dla hoteli i hosteli – tanie noclegi.

Prywatne mieszkanie. Szukając taniego noclegu warto pokusić się o sprawdzenie serwisów oferujących wynajem prywatnych mieszkań, domów czy pokoi. Często zdarza się, że nocleg w takich miejscach zapewnia większy komfort niż hotel czy hostel. Za cenę jednego pokoju w hotelu można wynająć całe mieszkanie tylko na swój prywatny użytek, z całym wyposażeniem kuchni i domu. Takie rozwiązanie polecane jest dla rodzin podróżujących z dziećmi, ze względu na swobodę w używaniu mieszkania czy domu. Jednak przed rezerwacją warto sprawdzić opinie na temat danego miejsca, ponieważ hotele i hostele są zobowiązane do przestrzegania standardów obsługi i rezerwacji, natomiast w prywatnych kwaterach właściciel ma pełną swobodę w traktowaniu swoich gości.

Jednym z najpopularniejszych serwisów jest AIRBNB.COM. Serwis ten pobiera opłatę prowizyjną za dokonanie rezerwacji, jednak często pojawiają się na nim kody rabatowe na rezerwacje. Ma także program partnerski, który oferuje nam dodatkowe środki za rekomendacje do innych osób. Wybierając oferty można je posortować według kryteriów mieszkań czy domów nam odpowiadających, ale ceny nie układają się rosnąco. Przed zrobieniem rezerwacji warto wcześniej zadzwonić do właściciela i upewnić się, że na pewno w danym terminie są wolne miejsca. Inne sprawnie działające serwisy to także 9FLATS.COM, WIMDU.COM oraz HOMEAWAY.COM., gdzie można wyszukać odpowiednie kwatery prywatne. 

Akademiki i domy klasztorne. W trakcie wakacji większość akademików studenckich oferuje w swoich pokojach noclegi dla turystów. Warto więc sprawdzić czy w danym mieście, w którym planujemy zwiedzanie są takie miejsca noclegowe. Niekiedy ceny z jedną noc w ciekawym i atrakcyjnym mieście, wahają się od 30 do 40 złotych za noc. Można czasami uzyskać zniżkę za własny śpiwór lub pościel. W klasztorach i domach pielgrzyma również można znaleźć ciekawą ofertę noclegową. Jest coraz więcej takich miejsc gotowych na przyjęcie turystów, a do oferty noclegu często są też proponowane dodatkowo płatne posiłki na miejscu. Jeśli chodzi o warunki, nie są gorsze od hostelowych, jednak można spotkać się z tym, że w pokojach nie mogą spać osoby obu płci, a wrócić do nich będziemy musieli przed godzina 22. Jednak warto popytać o taką opcję, ze względu na cenę. W wielu atrakcyjnych miejscach funkcjonują też schroniska młodzieżowe, jednak zazwyczaj panują w nich gorsze warunki niż w innych noclegowniach i korzystają z nich zorganizowane grupy turystyczne młodzieży szkolnej czy studenckiej.